Fair obchůdek

Férové obchodování je sociální termín. Jde o vytváření spravedlivých cen pro výrobce, kteří jsou v nevýhodě, třeba u výrobků z rozvojových zemí. Zaujala nás myšlenka sítě středních škol Euroinstitut. Ta vzdělává žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří trvale žijí v sociálních zařízeních: domovech pro osoby se zdravotním postižením, v domovech se zvláštním režimem nebo v chráněných bydleních.

Domovy vytvářejí mnoho krásných výrobků, od keramiky přes košíky až po sezónní produkty např. výtvarné výrobky k Velikonocům a Vánocům. Nabízejí je obvykle jen v regionu. Žádná síť s výrobky hendikepovaných neexistuje a my se o ní chceme pokusit. V rámci internetového e-shopu. Pozor: zatím je vše ve fázi projektu a žádný výrobek u nás na webu ještě nenajdete. Pokud byste chtěli nakoupit už teď, obraťte se přímo na domovy, jejich seznam je zde. A pokud se vám nápad líbí, chtěli byste ho rozšířit nebo se i sami zapojit, ozvěte se přímo školám.

Jsme parta nadšenců, učitelů, speciálních pedagogů, sociálních pracovníků i bývalých a současných žáků středních a vysokých škol z různých světadílů, kteří by rádi klientům z domovů pomohli právě při prodeji jejich výrobků.  To byl jen krůček k nápadu vytvořit pro tyto produkty neziskový e-shop. Nemáme s e-shopem zkušenosti, proto jsme se rozhodli umístit na naše stránky výzvu škol Euroinstutu . Jejím prostřednictvím se hledá šikovný nadšenec, který by byl schopen provozovat e-shop s výrobky žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, který by byl schopen zprostředkovat prodej výrobků. Myslíme si, že takovýto nápad je dobrý třeba právě před Vánoci, nebo pro různé firmy a podniky, které chtějí nakoupit svým zaměstnancům nějaké zajímavé a hezké dárky a zároveň využít tuto nabídku jako pomoc mentálně postiženým klientům.